Czytanki Polecanki

12 maja 2020

Opowiem Ci mamo... to znakomita seria z różnymi ciekawostkami napisana w sposób bardzo ciekawy i przystępny dla młodego czytelnika. Ta seria wydawnictwa Nasza Księgarnia w bardzo profesjonalny sposób, a jednocześnie zrozumiały dla dziecka wyjaśnia zagadki świata. Oczywiście interesująca i wiele sugerująca jest tu nazwa serii - Opowiem Ci mamo... Tutaj to nie dorosły, ale dziecko jest przewodnikiem po arcyciekawym świecie przyrody, prehistorii, mechaniki. Oprócz wielu ciekawostek podanych w czytelny, bardzo przejrzysty sposób książeczki zawierają interaktywne zabawy, zagadki wciągają czytelnika do aktywności. Jeżeli lubicie książki popularnonaukowe, które w dodatku napisane są przyjemnym językiem to zachęcamy do zapoznania się z nimi.



Źródło: Zdjęcia własne







28 kwietnia 2020

Książek o savoire-vivrze dla dzieci jest mnóstwo. Jedne długie, inne krótsze, najczęściej w formie wierszyka, czasem jako opowiadanie z morałem. 
Dziś polecimy krótką książeczkę, w której w wierszowanej formie zawarte jest kilka porad na temat dobrego zachowania. Jak głosi napis na okładce "Książka ta posłuży radą, jak wykazać się ogładą". Porady są bardzo zabawne i łatwo wpadają w ucho. 
Książeczka skierowana jest raczej do młodszych dzieci, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przeczytać ją ze starszymi. Książka została wydana w Wydawnictwie Dwie Siostry i ma zabawny tytuł "Co wypanda a co nie wypanda". Autorką tekstu oraz ilustracji do książki jest Aleksandra  Cieślak. (zdjęcia własne)






20 kwietnia 2020


Wiewiórki i dinozaur to bohaterowie dziś polecanych książeczek. Wiewiórki, które nie chciały sie dzielić i Zmartwiozaur to urocze i bardzo mądre książki dla dzieci autorstwa Rachel Bright. Część książek tej autorki (Wiewiórki... właśnie) powstaje przy pomocy znanego brytyjskiego grafika Jima Fielda.
Wiewiórki, które nie chciały się dzielić to historia beztroskiego Cyryla, który nie zrobił zapasów na zimę. Szansą jest ostatnia, piękna szyszka, jednak nie tylko Cyryl ma na nią chrapkę. Czy ją zdobędzie? Tego możecie dowiedzieć się z tej przezabawnej, jednak przy tym niesamowicie mądrej książki. Dodatkową atrakcją jest rymowana forma opowieści, która łatwo wpada w ucho.

Zmartwiozaur to dinozaur, który wszystkim się martwi. A zmartwień ma mnóstwo. Te zmartwienia przeszkadzają mu w cieszeniu się życiem i korzystaniu z niego. Jak poradzi sobie mały Zmartwiozaur dowiecie się z opowieści.

Książki Rachel Bright są nie tylko zabawną, ale i pouczającą rozrywką. Skierowane są raczej do młodszych czytelników, jednakże mogą służyć również do nauki czytania dla tych, którzy swoją przygodę z literkami dopiero zaczynają. 
(zdjęcia własne)





28 lutego 2020


Martina Widmarka zna każdy, kto chociaż raz sięgnął po serię Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Książki te stały się tak popularne, iż przetłumaczono je na 34 języki. Dziś polecamy inną serię tego autora - Nelly Rapp, która powstała we współpracy z Christiną Alvner, szwedzką ilustratorką. Seria opowiada o przygodach zabawnej i niesamowicie dociekliwej Nelly Rapp, która przy pomocy psa Londyna rozwiązuje różne upiorne zagadki. Nelly bowiem głęboko wierzy w istnienie duchów i innych tajemniczych istot i jako upiorna agentka dzielnie je zwalcza. Historie, chociaż może trochę straszne są również pełne humoru, co sprawia, że czyta się je naprawdę szybko i bardzo przyjemnie. Książki te są ponadto idealne do ćwiczenia umiejętności czytelniczych - ma bowiem dość dużą czcionkę. Idealna dla tych, którzy zaczynają przygodę z samodzielnym czytaniem, jak też dla wprawionych czytelników.
Seria pochodzi z wydawnictwa Mamania. (zdjęcia własne)









21 stycznia 2020

Czy znacie książkę Rok w lesie??? Jeśli tak to chcielibyśmy polecić inne pozycje, do których przecudnej urody ilustracje wykonała Emilia Dziubak. To dwie bardzo przyjemne i ciekawe opowieści, które zaciekawią nie tylko dzieci, ale również dorosłych. "Uśmiech dla żabki" i "Proszę mnie przytulić" to dwie niesamowite historie o mocy uczuć. Tych pozytywnych oczywiście 😊💚 Zachęcamy do sięgnięcia na biblioteczną półkę po te dwie książeczki nie tylko ze względu na niewątpliwe walory estetyczne, bo ilustracje są naprawdę piękne, ale również ze względu na inne zalety. Książki uświadamiają nam jak niewiele czasem trzeba, aby świat stał się lepszym i bardziej przyjaznym miejscem. (zdjęcia włąsne)














13 listopada 2019


Poczytajki Pomagajki to seria wydawnictwa Muza, która jak sama nazwa wskazuje ma być wsparciem i pomocą. Dla kogo? Przede wszystkim dla dziecka, bo pozwala zrozumieć trudny świat, z którym się ono spotyka, ale też dla rodzica, bo pomaga umiejętnie wytłumaczyć pewne kwestie. Nawet jeśli poruszone w książeczce problemy nie dotyczą dziecka bezpośrednio, to istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że jego otoczeniu ktoś z takimi sytuacjami się zmaga. 
Książeczki mają w założeniu ułatwić zrozumienie sytuacji trudnych, zawiłych, a zwykle również uciążliwych. Sądzę, że swoje zadanie spełniają. Chorowitek opowiada o zmaganiu z chorobą nowotworową, Sama z rozwodem rodziców, Nowa o odmienności. Każda poświęcona jest odrębnemu problemowi, na który patrzymy z perspektywy dziecka. Możemy zatem, nie tylko w prosty sposób wytłumaczyć trudna sytuację, ale spojrzeć też, jak bardzo dotyka ona dzieci, w jaki sposób na nie wpływa. Uświadamiają również, że nie tylko dzieci, ale też dorośli mogą być źródłem smutku dziecka. (zdjęcia własne)

Zachęcamy do wypożyczenia.







7 listopada 2019 

Dziś pierwsza książeczka, którą polecamy. Jest to TEK. Nowoczesny jaskiniowiec autorstwa Patricka Mcdonella. Już sam format jest ciekawy i zachęca do sięgnięcia po nią. Książka wygląda bowiem jak tablet. Na dole okładki jest nawet guziczek, który udaje włącznik. Potem jest jeszcze ciekawiej, bo dziecko, żeby przewrócić kolejne strony musi "wpisać" kod. Książeczka jest wyraźnie podzielona na dwie części. Pierwszą nazywam "tabletową" - strony mają układ wyświetlacza w tablecie, czy telefonie z ikonkami zasięgu czy baterii. Druga część ma tradycyjną formę.

Historia bardzo ciekawa, pomocna z pewnością w walce z uzależnieniem od urządzeń elektronicznych. Skłania do wielu przemyśleń - nie tylko dzieci, ale również dorosłych, którzy często zbyt mocno są zapatrzeni w ekrany smartfonów, smartwatchy i innych gadżetów. (zdjęcia własne)

Zachęcamy do wypożyczenia. 




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

SPOTKANIE AUTORSKIE

W ŚRODĘ 24.04.2024 r.  UCZNIOWIE z KLAS 4B, 4D i 5D UCZESTNICZYLI  W SPOTKANIU AUTORSKIM    NASZĄ SZKOŁĘ ODWIEDZIŁ PAN CEZARY  HARASIMOWICZ ...