środa, 29 kwietnia 2020

Majowe święta

Źródło: Pixaby - Photoroman

Początek maja ma kolor biało-czerwony. A dlaczego? Bo wtedy przy domach, zakładach pracy, na ulicach powiewają nasze flagi, a jak każdy z nas wie polska flaga jest w kolorach bieli i czerwieni.



Źródło: Zdjęcia własne



1 maja to Święto Pracy nazywane też Międzynarodowym Dniem Solidarności Ludzi Pracy. Święto to ustanowione na świecie w 1980 roku w Polsce obchodzone jest od roku 1950. Święto Pracy ustanowiono, aby upamiętnić strajk robotników, w którym domagali się oni ośmiogodzinnego dnia pracy. W PRL-u święto to nazywało się Świętem Klasy Robotniczej i było hucznie obchodzone ze względu na socjalistyczną politykę rządu. Organizowano pochody, w których obecność była obowiązkowa. Dziś, chociaż prawa pracowników zapisane są w Kodeksie Pracy, nie każdy pracodawca ich przestrzega. Dlatego w tym dniu ważne jest, aby docenić ludzi pracujących. Możecie dla nich narysować laurkę, albo napisać wiersz.
Źródło: Zdjęcie własne (książka: Nasza paczka i niepodległość).


2 Maja to Dzień Flagi ustanowiony 20 lutego 2004 roku. Co ciekawe 2 maja obchodzimy również Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Flaga jest jednym z symboli narodowych naszego kraju. Pozostałe to godło oraz hymn. Z okazji tego dnia organizowane są różne manifestacje, akcje patriotyczne, a ulice, domy i różne publiczne miejsca zdobią flagi. Pamiętajmy, że flaga Polski jest złożona z dwóch równych pasów w kolorach białym i czerwonym, a proporcje flagi to 5:8.  Jest to ważna informacja, ponieważ na świecie 193 państwa ma flagi w takich samych barwach jak Polska,  tylko w innych konfiguracjach. Dopuszczalna jest flaga z godłem, które umieszcza się na białej części. Jeżeli nie mamy w domu flagi, a chcemy ten dzień uczcić możemy przygotować samodzielnie kokardę narodową - mnóstwo instrukcji znajdziecie w internecie, ale na pewno w ubiegłych latach wykonywaliście ją w szkole. Zatem do dzieła!
Źródło: Zdjęcie własne (książka: Nasza paczka i niepodległość).

3 Maja to oczywiście rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jest to najstarsze święto narodowe i jest to dzień wolny od pracy. 3 Maja 1791 roku Sejm Czteroletni zwany też Wielkim uchwalił konstytucję, czyli zbiór najważniejszych praw w państwie. Była to trzecia konstytucja na świecie i już kilka dni po jej uchwaleniu postanowiono każdą jej rocznicę uroczyście świętować, co robimy do dziś.
Źródło: Zdjęcie własne (książka: Nasza paczka i niepodległość).

O tych wszystkich wydarzeniach możecie poczytać w książkach. My dzisiaj polecamy Wam między innymi książkę Zofii Staneckiej "Nasza paczka i niepodległość. O sześciu polskich świętach". Ta ciekawa książeczka opowiada o 6 najważniejszych polskich świętach i ich pochodzeniu. Oprócz wymienionych wyżej opowiada o 11 listopada, 4 czerwca i 15 sierpnia.
Źródło: Zdjęcie własne
Mazurek Dąbrowskiego autorstwa Małgorzaty Strzałkowskiej i Orzeł Biały Alfreda Znamierowskiego opowiadają nie o świętach, ale o dwóch symbolach narodowych. Możemy poznać z nich wiele fascynujących faktów na temat hymnu i godła.

Polska moja Ojczyzna to książka ciekawa i opisująca nasz kraj z różnych punktów widzenia. Możemy z niej dowiedzieć się gdzie leżą najpiękniejsze zabytki, jak podzielona jest Polska, jakie zadania ma Wojsko Polskie czy co to jest konstytucja. 
Źródło: Zdjęcie własne

Źródło: Zdjęcie własne

Źródło: Zdjęcie własne



Ostatnia książka to Wielka Księga Małego Polaka czyli mnóstwo zagadek, łamigłówek, zadań do rozwiązania, które przybliżą historię naszego kraju.
Źródło: Zdjęcie własne

Źródło: Zdjęcie własne



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

DYPLOM

Nasza szkoła otrzymała   DYPLOM  dla klasy 6c  za udział w projekcie  Ja w Internecie. Jak dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci.  zorganizowa...