wtorek, 5 maja 2020

Nie lubisz czytać?

Jeśli nie lubisz czytać - nie musisz. Zawsze możesz posłuchać 😀 Dziś kilka słów o audiobookach, 
e-bookach i tradycyjnej formie książki oraz o ich zwolennikach. 

Na dobry początek - dla tych, co nie chcą czytać, ale chcą słuchać - aduiobooki.

To również książka, tylko trochę inna. Słuchając audiobooka możesz jednocześnie sprzątać pokój, ćwiczyć, bawić się, rysować i robić mnóstwo innych ciekawych rzeczy. Audiobook to zapisany w postaci nagrania dźwiękowego tekst książki czytany przez lektora. Na początku książki mówione były skierowane głównie do osób, które z jakichś powodów nie mogły same czytać, np. do osób niewidomych. Dziś z audiobooków korzysta wiele osób, często właśnie takich, które nie lubią czytać, ale czerpią przyjemność ze słuchania. Dodatkowo możesz audiobook zabrać ze sobą np. do samochodu, gdy jedziecie z rodzicami na wycieczkę, a dla rodziców, których dzieci jeszcze nie czytają to doskonała alternatywa. Teraz już w zasadzie każda księgarnia internetowa oferuje audiobooki. Można je zakupić w postaci cyfrowej i po opłaceniu  pobrać na własny dysk lub kupić zapisanego na płycie CD. Audiobooki często czytają aktorzy, zawodowi lektorzy, znani dziennikarze. W naszej bibliotece też mamy troszkę audiobooków.


Audiobooki z biblioteki (Źródło: zdjęcia własne)

Inną formą książki są e-booki. Jest to publikacja książkowa zapisana w formie elektronicznej. Do jej przeczytania potrzeba nam komputera, telefonu, tabletu lub specjalnego urządzenia do tego przeznaczonego - czytnika e-booków. Książki te mają wielu zwolenników jak i przeciwników. Plusem książek elektronicznych jest zapewne to, że jedynym miejscem, jakie zajmują jest to na dysku urządzenia elektronicznego. Zwykle są również tańsze od swoich papierowych wersji. No i podobnie jak audiobooki możemy mieć je w domu od razu po zakupie, wysłane na pocztę w formie pliku. Czytnik - czyli specjalne urządzenie do czytania książek obecnie może posiadać wiele ciekawych udogodnień, np. podświetlenie ekranu, co umożliwia nam czytanie książek w ciemności. Poza tym może zmieścić małą domową biblioteczkę, tak wiele ma miejsca w pamięci. Czytnik możemy mieć zawsze przy sobie - a więc to tak, gdybyśmy tą całą biblioteczkę nosili w torbie czy plecaku! Przeciwnicy uważają, że książka musi pachnieć papierem, farbą drukarską i szeleścić kartkami. I za nic w świecie nie chcą zrezygnować z książki papierowej. A jakie Wy macie zdanie?


Wybrane e-booki (Źródło:zdjęcia własne).

I wreszcie ta tradycyjna, wciąż najbardziej przez wielu uwielbiana forma. Książka papierowa. Przyznamy szczerze, że to nasza faworytka, zwłaszcza jeśli chodzi o książki dla dzieci. O ile bowiem przyjemniej oglądać i czytać przygody Pucia, Elmera, Pana Kuleczki w tradycyjnej formie, gdzie strony mienią się niebywałymi kolorami. O ile przyjemniej ułożyć się wygodnie w łóżku i wziąć do ręki książkę i posłuchać szelestu kartek. A poza tym jak mówi Lisa z Dzieci z Bullerbyn "Nowe książki pachną tak ładnie, że po prostu czuje się po zapachu, jak przyjemnie będzie je czytać." Wasza biblioteka z mnóstwem kolorowych książek na półkach czeka na Was i bardzo tęskni za gwarem Waszych rozmów, książki za dotykiem rąk, które sięgały po nie na półkę i już nie mogą się doczekać, kiedy Was w końcu powitają w swoich progach.

Biblioteka przy ul. ZWM 10 (Źródło: zdjęcie własne)



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

DYPLOM

Nasza szkoła otrzymała   DYPLOM  dla klasy 6c  za udział w projekcie  Ja w Internecie. Jak dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci.  zorganizowa...