poniedziałek, 11 maja 2020

Fake news czyli jak nam robią wodę z mózgu ;)

Źródło: <a href="https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie-wektory/szkola">Szkoła plik wektorowy utworzone przez freepik - pl.freepik.com</a>

Na początek wyjaśnijmy o co chodzi z tą wodą i mózgiem. To wcale nie znaczy, że ktoś nam mózg zamieni w wodę (chociaż nasz mózg to ok.80% wody). Robić wodę z mózgu to związek frazeologiczny (czyli takie połączenie wyrazów, kiedy tracą one swoje rzeczywiste znaczenie i przybierają inne). Zatem robić wodę z mózgu to inaczej świadomie wprowadzać kogoś w błąd, oszukiwać, kłamać. Język polski zna jeszcze inne ciekawe określenia kłamania - robić kogoś w konia, wpuszczać w maliny, nabijać w butelkę. O ile to ciekawsze, zabawniejsze od zwykłego oszukiwania 😀

Źródło: Wokandapix - Pixabay


A teraz przejdźmy do rzeczy (znów związek frazeologiczny!) i porozmawiajmy o fake newsach. Tak na marginesie nawet nie zdajemy sobie sprawy jak często i zwykle nieświadomie tych związków używamy! Ale wracamy do naszego tematu.

Wiecie dlaczego wybraliśmy dziś taki temat? Ponieważ obecnie dużo czasu spędzamy korzystając z różnych mediów - internetu, telewizji, gazet (no tych może trochę mniej, internet zdecydowanie wygrywa 😉). Tam pełno jest takich nieprawdziwych wiadomości, czasami bardzo trudno je odróżnić od prawdziwych. 

FAKE NEWSY

Źródło: S. Hermann & F. Richter - Pixabay 


To nieprawdziwe informacje, które są rozpowszechniane celowo, aby wprowadzić odbiorcę w błąd. Zapytacie pewnie po co ktoś takie informacje zamieszcza. Z różnych powodów - najczęściej aby osiągnąć korzyści. Nie tylko korzyści majątkowe, ale też polityczne, czy po prostu rozrywkowe. 

Fake newsy można spotkać wszędzie, ale to już wiecie. Ale jak je rozpoznać? Skąd wiemy, że dana wiadomość jest nieprawdziwa?  po pierwsze i najważniejsze musimy kilka rzeczy sprawdzić. Od czego zacząć? Najlepiej od źródła z którego pochodzi informacja - czy dana telewizja, radio, strona internetowa jest wiarygodna, kto nią kieruje, zarządza. Ważne jest również sprawdzenie autora oraz źródeł informacji. Jeżeli autor nie jest specjalistą w danej dziedzinie, na temat której się wypowiada to czy przywołuje w swojej wypowiedzi wiarygodne źródła.

Żródło:  Mudassar Iqbal - Pixabay (oprac. własne)
Ważne jest również aby przeczytać całość artykułu. Tytuły bywają bardzo mylące i często w ogóle nie odnoszą się do treści całego artykułu. Ważne jest również to, czy autor jest obiektywny i solidnie prezentuje fakty na poparcie danej tezy. Pamiętajcie opinie nie są faktami. Fakt musi mieć potwierdzenie w badaniach, natomiast opinia to to, co sądzimy, nasze zdanie. 

Dokładnie sprawdzajcie wiadomości przeczytane w internecie, najlepiej w kilku źródłach, aby je uwiarygodnić. I na koniec pamiętajcie - w internecie można być każdym i niektórzy wykorzystują to podszywając się pod innych ludzi i rozpowszechniając nieprawdziwe informacje, lub przypisywać innym słowa, których nie wypowiedzieli, dlatego bądźcie ostrożni czytając, komentując i cytując wiadomości i wypowiedzi zamieszczone w internecie.

Powodzenia w tropieniu FAKE NEWSÓW 😉


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

DYPLOM

Nasza szkoła otrzymała   DYPLOM  dla klasy 6c  za udział w projekcie  Ja w Internecie. Jak dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci.  zorganizowa...