piątek, 15 maja 2020

Prehistoryczne sposoby zdobywania wiedzy


Źródło: enriquelopezgarre, Pixabay 

Powiedzcie, gdzie najczęściej szukacie informacji, gdy robicie jakiś projekt do szkoły, prezentację, tworzycie notatkę informacyjną lub plakat dotyczący konkretnego zjawiska, rzeczy, rośliny, zwierzęcia. Spróbujemy zgadnąć! W internecie! Jest to źródło zwykle najłatwiej dostępne - w każdy dzień tygodnia, o każdej porze dnia i nocy. Oczywiście to bardzo przydatne umieć posługiwać się internetem, wyszukiwać informacje, ale trzeba pamiętać o jednym - aby mądrze z tych informacji, z tej lawiny wiedzy korzystać.

Pamiętacie artykuł o fake newsach? Z wiedzą pozyskiwaną w internecie jest podobnie. Przede wszystkim powinniśmy ją zweryfikować, czyli potwierdzić jej prawdziwość, najlepiej w kilku miejscach. Musimy być krytyczni w stosunku do tego, co nam przekazywane jest w internecie. Nie znaczy to, że mamy wszystko krytykować, ale powinniśmy zastanowić się czy coś jest prawdziwe, zgodne ze stanem wiedzy. 

Dlatego dziś zaproponujemy Wam inny sposób na zdobycie wiedzy. Nieco prehistoryczny, jeszcze sprzed czasów wynalezienia dyskietki. No jak to nie wiecie, co to jest dyskietka??? To prapraprababcia dzisiejszych pendrive'ów. Był to przenośny dysk magnetyczny, na którym można było zapisywać dane, ale tylko takie o niewielkiej pojemności.
DYSKIETKA
Źródło: <a href="https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie-wektory/tlo">Tło plik wektorowy utworzone przez brgfx - pl.freepik.com</a>


Kiedyś, gdy dostęp do sieci nie był tak powszechny, a nawet można powiedzieć, że był mocno ograniczony przy tworzeniu plakatów, projektów, robieniu prezentacji trzeba było korzystać z innych źródeł - z książek. Czasami nie można ich było po prostu wypożyczyć z biblioteki, dlatego korzystało się z nich na miejscu, w czytelni i robiło notatki, bo telefony komórkowe, jeśli ktoś taki posiadał, nie były jeszcze wyposażone w aparaty. Tak, dla wielu z Was te czasy to prawdziwa prehistoria, czasy bliskie wyginięciu dinozaurów, ale dziś też niektórzy pracują właśnie w ten sposób. Są informacje, których nie uzyskamy w internecie, a poważne prace badawcze muszą mieć odpowiednią podstawę.  Pamiętajcie również, że książki naukowe mają solidne, sprawdzone źródła, natomiast wiedza znaleziona w internecie nie zawsze. 
W naszej bibliotece również mamy takie zbiory - słowniki, encyklopedie, ilustrowane albumy, ciekawe książki, z których można wiele się dowiedzieć. Oczywiście, w czasach gdy biblioteki są zamknięte, a dostęp do literatury naukowej został ograniczony pozostaje internet, pamiętajcie jednak o sprawdzaniu źródeł treści, które wykorzystujecie w swojej pracy. Czasami książki naukowe są dostępne w sieci, pamiętajcie jednak, aby korzystać z legalnych źródeł. 



Zbiory czytelni - do korzystania na miejscu
Źródło: Zdjęcia własne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

DYPLOM

Nasza szkoła otrzymała   DYPLOM  dla klasy 6c  za udział w projekcie  Ja w Internecie. Jak dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci.  zorganizowa...